Vazonai
Plastikiniai kambariniai ir lauko vazonai
Vazonai - tai uždari indai įvairių augalų auginimui, kurių pagrindinė funkcija ir tikslas yra specifinių dirvos sąlygų sukūrimas pagal konkrečius augalo poreikius. Natūraliai gamtoje augalai geriausiai prisitaiko ir veši tokioje aplinkoje, kuri atitinka jų poreikius dirvožemio sudėčiai – esančioms medžiagų ir jų kiekiui, rūgštingumui, laidumui, ir kitoms savybėms; taip pat tenkančiam tiesioginiam saulės apšvietimui (arba pavėsiui), kritulių kiekiui ir kitoms sąlygoms.
Vazonas (na, ir geros žinios apie augalininkystę) leidžia sukurti optimalią dirvos struktūrą gėlėms ar daržovėms apribotame plote, t.y. atskirtame nuo vietinio dirvožemio ypatybių ir jo mikroklimato, kas tuo pačiu sukuria galimybę lengviau stebėti ir palaikyti tinkamiausias sąlygas augimui.
Ir nors ir žiūrint funkciškai didelių esminių skirtumų tarp vazonų nėra, reiktų išskirti dvi panaudojimo aplinkas, įtakojančias labai skirtingą sodinimo būdą bei vazono pritaikymą.
Kambariniai vazonai
Ar grietinės indelyje, ar prabangiame itališkame vazone - kambario aplinkoje auginamų augalų sodinimas ir priežiūra yra gana paprasti. Pilnaverčių auginimo sąlygų užtikrinimui tereikia išspręsti du šaknų priežiūros aspektus – vandens pertekliaus pašalinimą bei kokybišką deguonies cirkuliaciją.
- Laistant kambarinius augalus yra gana sudėtinga nuolatos palaikyti reikiamą drėgmės lygį, todėl, siekiant išvengti vandens pertekliaus susidarymo aplink šaknis ir jų puvimo, reikia sukurti sąlygas vandens nutekėjimui. Paprasčiausias būdas – lėkštelė po vazonu. Lėkštelė turi būti pakankamai plati ir talpi, kad būtų kur subėgti vandens pertekliui (lieti „iki borto“ irgi nereikia). Kitas sprendimas – uždara laistymo sistema vazono viduje. Galima tokią ir patiems susimeistrauti, esminis reikalavimas – dirvožemis negali patekti į vandens rezervuarą, tačiau pertvara turi leisti laisvai judėti vandeniui. Papildomai įterpus drenažo sluoksnį užtikrinsime ir tolygų drėkinimą iš rezervuaro. Tiek lėkštelė, tiek laistymo sistema vėliau sėkmingai tarnauja kaip vandens rezervuaras pasyviai drėkinantis augalo šaknis.
- Natūralioje aplinkoje gyvenantys organizmai (pavyzdžiui, sliekai) sukuria nedidelius oro kanalus aplink šaknis, einančius iki dirvos paviršiaus. Laisvas oro cirkuliavimas atlieka du esminius darbus – neleidžia surūgti susikaupusiam vandeniui bei užtikrina deguonies tiekimą šaknims ir jas maitinantiems mikroorganizmams.
Norint pasiekti tą patį efektą auginant vazone, reikia užtikrinti oro cirkuliaciją vazono apačioje, aplink augalo šaknis. Naudojant lėkštelę reikia vengti per didelio vandens pertekliaus susidarymo ir naudoti vazonus, kurių drenažinės skylės yra skirtinguose aukščiuose.
Sodinant naudojant uždarą drėkinimo sistemą - kaip oras (tiesiogine prasme) yra reikalingas pakankamai platus vamzdelis iš rezervuaro iki vazono viršaus. Dažniausiai jame dar ir įmontuojama plūdė vandens kiekio rezervuare stebėjimui, tačiau nepasimaukime - pirminis jo tikslas yra deguonies cirkuliacija ir plūdė neturėtų užimti visos vamzdelio angos.
Renkantis kambarinį vazoną, ypač daržovių ir prieskonių auginimui, reiktų atkreipti dėmesį ir į žaliavos kokybę, iš kurios yra pagaminti plastikiniai vazonai. Pigūs PP (polipropileno) ir PE (polietileno) vazonai gaminami pridedant toksiškų dažų ir tirpiklių, kurie iš lėto garuodami patenka tiek į augalus per šaknis, tiek į aplinką.
Lauko vazonai
Auginimui lauke galioja tos pačios taisyklės dėl vazono parengimo drėkinimui ir deguonies cirkuliacijai, tačiau planuojant augalais apželdinti sodą ar terasą susiduriama su trimis papildomais aspektais, į kurios reiktų atkreipti dėmesį renkantis tinkamiausią vazoną.
- Natūralūs krituliai ir drėgmė. Esminis klausimas – ar vazonas statomas po stogu, ar po atviru dangumi. Jei po stogu – parengimas identiškas kaip ir auginant kambaryje. Jei po atviru dangumi – privaloma įrengti drenažinę angą vandens nutekėjimui. Šiuo atveju nerekomenduojama naudoti lėkštelių aukštais bortais, o laistymo-drėkinimo sistemėlės prasmę turės tik tuo atveju, jei drenažinė anga bus išvesta rezervuaro viršuje. Nuogąstavimai „gi vanduo man medines terasos grindis sugadins“ – ne derybinis argumentas – užsidenkit stogelį arba susidėkit plyteles.
- Šaltis (na, ir karštis). Klausimas toks: ar žiemą vazonai bus laikomi lauke.
Jei „taip“ – variantas vienas – LLDPE (mažo tankumo polietilenas) vazonai, pagaminti rotaciniu liejimo būdu – dėl žemesnės liejimo temperatūros gaminiai yra lankstesni ir turi elastinių savybių. Fizikos pagrindų nekartosim, apie medžiagų plėtimąsi ir traukimąsi nuo temperatūros svyravimų visi žinom. Taip pat žinom, kad skirtingos medžiagos traukiasi nevienodai. Todėl užsaldamas ir atitirpdamas vanduo vazone sėkmingai trupina keramiką, molį ir betoną, lanksto plieną, skaldo stiklo pluoštą o paprasti PP (polipropileno) vazonai dar ir keičia savo struktūrą, tampa trapesni ir taip pat sėkmingai skyla. Jei ieškote sprendimo daugiau nei 2-3 metams, ieškokite „rotacinių vazonų“. - Saulės spinduliuotė. Lyginant plastikinius vazonus, vėlgi trys esminiai tipai:
pigūs PP vazonai – blunka prieš tiesioginį saulės apšvietimą ir skleidžia toksiškas medžiagas;
PP vazonai, pagaminti nenaudojant tirpiklių – sėkmingai blunka tiesioginiam saulės apšvietime;
rotaciniai vazonai – nei smirda, nei blunka. Gerų gamintojų rotaciniai vazonai turi UV8 sertifikatą – 8000 valandų tiesioginio saulės apšvietimo be poveikio gaminio spalvai ar medžiagos struktūrai.
Per kiek laiko nubluks pigesnio PP vazono spalva? – klausiate. Labai įvairiai, priklausomai nuo gaminio kokybės – vienus „išmuš“ dėmės po metų ar dviejų, kiti tolygiai bluks 3-8 metus. Estetikos neteks, bet keletą metų savo funkcijas atliks. Svarbesnis šiuo atveju kitas pastebėjimas – sugalvojus po poros metų praplėsti savo ūkį ir prie turimų PP vazonų pridėti dar keletą tokių pačių – naujųjų spalva bus ryškesnė ir bendro vaizdo nebus. Kitaip sakant, LLDPE vazonai – planuojantiems ateitį.
Gerai apsvarsčius minėtus sodinimo niansus ir savo poreikius toliau telieka viena smulkmena – išlaisvinti fantaziją ir išsirinkti gražiausią vazoną savo sodui ar interjerui!